Изследвания

Модерната наука доказва ползите от Ведическата архитектура

Влияние на ориентацията върху
функционирането на мозъка
Последните изследвания на модерната наука днес са потвърдили, че нашият мозък е силно чувствителен към ориентацията, положението и посоката в пространството.

Очевидният извод е, че наследеното ни чувство за посока и ред се обърква в ежедневния живот, когато човек живее в сграда с неправилна ориентация, която не е построена според Махариши Стхапатя Веда, и която води до физиологична и поведенческа неуравновесеност от всякакъв вид.

Референции:
Progress in Neurobiology 13 (1979): 419-439; Journal of Neuroscience 15 (1995): 6280-6290; и
Processing the Head Direction Cell Signal: A Review and Commentary’, Brain Research Bulletin 40 (1996): 477-486.; (сп. Прогрес в Невробиологията 13 (1979): 419-439; сп. Журнал за невронаука 15 (1995): 6280-6290; и Обработка на клетъчния сигнал за ориентация на главата: Преглед и коментари", Бюлетин за изследване на мозъка 40 (1996): 477-486.)


Влияние на ориентацията върху здравето
Пациенти живеещи в домове с южно изложение на входовете са имали значително по-лошо здраве и повече финансови проблеми отколкото пациенти с входове на север или изток.

Това потвърждава древния принцип на Ведическата архитектура, че само източният и северният вход са блогоприятни за доброто здраве и блогосъстояние. Също така  тези, които са спали в легла обърнати на север, са страдали значително повече от депресии и безпокойство, в сравнение с тези, които са спали в легла без такава ориентация. Това потвърждава древния принцип на Ведическата архитектура за ориентиране на леглата (където е главата) на изток или юг и никога на север.

Референции:
Journal of Social Behavior and Personality “Can a Building’s Orientation Affect the Quality of Life of the People Within ; Testing Principles of Maharishi Sthapatya Veda”. Travis, F., Butler, V., Rainforth, M., Alexander, C.N., Khare, R., Lipman, J. ; (Журнал на социалното поведение и личността "Може ли ориентацията на сградата на повлияе качеството на живот на хората в него. Проверка на принципите на Махариши Стхапатя Веда".)


Влияние на ориентацията върху безопасността
75% повече обири има в домове с южно изложение в сравнение с тези обърнати на изток, север или запад.

Това потвърждава препоръката на Ведическата архитектура да се затворят и избягват всички южни входове и сградите да се ориентират с лице на изток или север.
Референции:
Изследване проведено върху 110 обира докладвани във Феърфийлд, Айова.; Travis, F., Butler, V., Rainforth, M., Alexander, C.N., Khare, R., Lipman, J. ; Предварително, непубликувано изследване от 2000-та година от ученика Джар-Ел Кохен в Училището на Махариши от Века на Просветлението, Феърфийлд, Айова, проведено върху обири докладвани в Отумва. Айова е дала подобни резултати. 


Ползотворно влияние на източната светлина
Хоспитализирани пациенти в стаи, от които може да се вижда изгрева на слънцето, са били в състояние да бъдат изписани средно с 4 дни по-рано в сравнение с пациенти в стаи само със западна светлина.
Това потвърждава древния принцип на Ведическата архитектура на проектиране на всички сгради с лице на изток и с максимално източна светлина за всеки обитател.

Референции:
Journal of Affective Disorders 62 (2001) 221-223 “Morning sunlight reduces length of hospitalization in bipolar depression”; Francesco Benedetti ; (Журнал за емоционални разтройства 62 (2001) 221-223 "Сутрешната светлина на слънцето намалява престоя в болницата на пациенти с биполарна депресия"; Франческо Бенедити)
Прочети цялата статия ...